Kontakt
 
 
Forum
 
Naša misija je da putem pravosudne mreže povežemo pravosudne organe i ostale srodne institucije, te da učinimo njihov posao lakšim i otvorenim.
Više..
 
Događaji
Činjenice
Novosti
 
Najbolji način da ostanete u vezi sa Pravosudnom mrežom BiH je preko email newslettera. Na vašu email adresu će dolaziti obavjesti o događanjima i drugim ažuriranjima mreže.
Kliknite ovdje da se pretplatite.
 
 

Pokretanje Pravosudne mreže BiH inicirali su Forum građana Tuzle i Helsinški odbor za ljudska prava u RS, kao dio aktivnosti Projekta održivosti civilnog društva (CSSP).
Osnovna svrha Mreže je doprinos nezavisnosti, efikasnosti, nepristrasnosti i samostalnosti bh. pravosuđa.


Forum gradjana Tuzle
1. Nosilac projekta reforme pravosuđa u BiH – Forum građana Tuzle

Forum građana Tuzle osnovan je 1993. godine, kao građanski pokret, koji kroz građanski aktivizam radi na izgradnji mira, razumijevanja, povjerenja i odgovornosti u cilju izgradnje demokratskog i humanijeg društva koje će svim građanima omogućiti ljudska i građanska prava i dostojanstven život.

Vizija:
1. Stepen nezavisnosti, efikasnosti, odgovornosti i nepristrasnosti institucija države značajno je povećan.
2. Značajno je povećana i saradnja vladinog i nevladinog sektora unutar BiH i zemalja regiona.
3. Povećano je povjerenje građana u institucije države kao i osjećaj sigurnosti i pravednosti.

Strateški pravci djelovanja FGT-a za period 2012.-2016. su:
1. Izgradnja BiH kao demokratske, parlamentarne, sekularne i socijalne države;
2. Izgradnja pravne države, vladavine prava i demokratskih institucija;
3. Reformski procesi na putu u euroatlantske integracije;
4. Regionalna saradnja sa ciljem normalizacije i unapređenja odnosa u regionu u svim sferama života.

Ciljeve FGT-a, a posebno jednakost građana pred zakonom i pravna sigurnost, nemoguće je ostvariti bez demokratskih institucija a posebno bez nezavisne sudske vlasti i njenog efikasnog djelovanja što predstavlja ključni izazov ovog sektora. Upravo ovakvo nezavisno i efikasno funkcionisanje sudske vlasti, kao pretpostavka razvoja za izgradnju demokratskih odnosa u jednoj državi, u kojoj je poštivanje ustava i zakona obaveza za sve, je osnovna pretpostavka političke, ekonomske i socijalne stabilnosti društva a i ono što je jako važno - vraćanja povjerenja građana u ove institucije. Sigurno da nema stvaranja uslova za implementaciju evropskih standarda ukoliko sudska vlast ne postane zaštitinik interesa svih građana BiH. Još jedan izazov je svakako i činjenica da je BiH dio svog sudskog suvereniteta prenijela na Vijeće Evrope, te se kao imperativ nameće reforma pravosuđa i primjena evropskih tekovina u ovom sektoru, što je zacrtano i u strateškim pravcima FGT-a.

Kontakt:
Adresa: Hadži Bakirbega Tuzlića br.1, 75000 Tuzla, BiH
Tel/fax: +387 35 258075 / 258079; e-mail: forum_tz@bih.net.ba
Predsjednik: Vehid Šehić; mob. +387 61 132964; e-mail: vehid_sehic@yahoo.com
www.forumtz.org

Helsinski odbor za ljudska prava u RS
2. Ključni partner na projektu - Helsinški odbor za ljudska prava u Republici Srpskoj


HORS je nevladina organizacija, osnovana 1996. godine u Bijeljini.

Vizija:
U BIH i regionu vlasti omogućuju implementaciju postojećih zakona, a mehanizmi zaštite ljudskih prava su dovoljno razvijeni te gradjani poznaju ljudska prava i način njihove zaštite.

Misija:
Helsinški odbor za ljudska prava u Republici Srpskoj je nevladina, nestranačka i ne religijska organizacija koja radi na monitoringu, promociji i zaštiti ljudskih prava i uspostavljanju vladavine prava u BIH i regionu u saradnji sa institucijama, organizacijama građanskog društva i pojedincima.

U Bosni i Hercegovini se sistematski krše ljudska prava građana, a očigledno je da postoji visok nivo međuetničke i međureligijske netrpeljivosti među građanima. S obzirom da BiH ne posjeduje demokratsku tradiciju, te da su i tragični ratni događaji i njihove posljedice značajno usporili demokratske procese, ideja ljudskih prava i dalje među građanima je shvaćena kao nešto nametnuto, a ne kao nešto što prirodno pripada svakom pojedincu. Pravosuđe uprkos nedavno sprovedenim reformama, nametnutim od strane međunarodne zajednice, i dalje nije nezavisno i nije u stanju da se odupre političkom uticaju. Kako bi se prevazišla postojeća situacija neophodno je postojanje funkcionalnog, efikasnog i nezavisnog pravosuđa koje će kreirati ambijent za primjenu i zaštitu prava građana. Na ovaj način će se uticati na jačanje povjerenja javnosti u pravosudni sistem, vladavinu prava kao i pravnu sigurnost, prvenstveno građana, što će se pozitivno reflektovati i na druge sektore u društvu.

Kontakt:
Račanska 31, 76 300 Bijeljina, RS
Tel: +387 55 419 274; Fax: +387 55 210 851; e-mail: helcomm@teol.net
Izvršni direktor: Branko Todorović; mob. +387 65 539 499

Stakeholderi (članice Pravosudne mreže BiH):

Advokatska komora Republike Srpske
Advokatura u Republici Srpskoj je samostalna i nezavisna profesionalna djelatnost koja se organizuje i funkcioniše u skladu sa Zakonom o advokaturi Republike Srpske („Službeni glasnik Republike Srpske“ br. 30/07 i 59/08).
Advokatska komora Republike Srpske je nezavisna, samoupravna organizacija advokata sa obaveznim članstvom koji imaju sjedište kancelarije svih oblika organizovanja advokatske djelatnosti (advokat, zajednička advokatska kancelarija i advokatsko društvo) u RS.

Kontakt:
Adresa: Ul. Federika Garsije Lorke br. 3, 78000 Banja Luka, RS
Telefoni: 051/226-010, 226-011, 226-012; Faks: 051/215-992; e-mail: akrsbars@inecco.net
web: www.advokatskakomora.ba
Predsjednik Advokatske komore Republike Srpske: Jovan S. Čizmović

Advokatska/odvjetnička komora FBiH
Advokatura u Bosni i Hercegovini ima tradiciju dužu od 120 godina - prvi pisani Zakon o advokaturi donijela je Austro-ugarska 1883 godine / Advokaten ordnung /. Ovaj datum danas se slavi kao početak samostalne i neovisne advokature u BIH.
„Advokatskim redom“ kako se nazivao zakon, utemeljen je jedinstven sistem i sloboda bavljenja advokaturom. Advokati su dio pravosuđa, a vlasti nisu mogle odbiti molbu podnositelja, ako je ispunjavao uslove za bavljenje advokaturom.

Kontakt:
Adresa: Obala Kulina Bana 6, 71000 Sarajevo
Tel: +387 33 261 090; Fax: +387 33 209-976; e-mail: adkomfbh@bih.net.ba
Web: www.advokomfbih.ba
Predsjednik Advokatske Komore FBiH: Branko Marić, advokat iz Sarajeva,
Potpredsjednik Advokatske komore FBiH: Mirsad Sipović, advokat iz Sarajeva

Centar za edukaciju sudija i tužilaca Federacije Bosne i Hercegovine
Centar za edukaciju sudija i tužilaca Federacije Bosne i Hercegovine je osnovan 2003.godine u Sarajevu.
Centar djeluje kao samostalna javna ustanova i obavlja poslove stalne edukacije sudija i tužilaca pravosudnih organa Federacije BiH, pri čemu sarađuje sa pravosudnim institucijama BiH, fakultetima te drugim domaćim i stranim organizacijama.
Cilj edukacije Centra je stalno usavršavanje domaćeg pravosuđa te unaprijeđenje profesionalnosti u pravosudnom sistemu. Ciljevi su postavljeni za dostizanje standarda koje će omogućiti BH pravosuđu da se uspješno nosi sa izazovima neposredne primjene prava EU i promjenama nacionalnog zakonodavstva u kontekstu sudske prakse Evropskog suda za ljudska prav

Kontakt:
Adresa: Halida Nazečića 4, 71000 Sarajevo, BiH
Tel: +387 33 56 25 50; Fax: +387 33 44 54 75; e-mail: cestfbih@cest.gov.ba
Web: www.fbih.cest.gov.ba
Direktor Centra: Ismet Trumić

Centar za edukaciju sudija i tužilaca u RS
Centar za edukaciju sudija i tuzilaca Republike Srpske je osnovan 2003.godine.
Centar djeluje kao samostalna javna ustanova i obavlja poslove edukacije sudija i tuzilaca u RS, u pogledu stručnog usavršavanja i početne obuke za stručne saradnike, pri čemu sarađuje sa pravosudnim institucijama BiH, fakultetima te drugim domaćim i stranim organizacijama.
Cilj edukativnih aktivnosti u Centru je stalno usavršavanje nosilaca pravosudnih funkcija te unaprijeđenje profesionalnosti u pravosudnom sistemu. Ciljevi su postavljeni za dostizanje standarda koje će omogućiti BH pravosuđu da se uspješno nosi sa izazovima neposredne primjene prava EU i promjenama nacionalnog zakonodavstva u kontekstu sudske prakse Evropskog suda za ljudska prava.

Kontakt:
Adresa: Bulevar Stepe Stepanovića 60, 78000 Banja Luka, Bosna i Hercegovina
Tel: +387 (51) 430 420, Fax: +387 (51) 434 040, e-mail: drago.seva@rs.cest.gov.ba
branka.skoko@pravosudje.ba
Web: www.rs.cest.gov.ba
Direktor: Drago Ševa; Predsjednica UO: Branka Skoko

Udruženje sudija u Republici Srpskoj
Udruženje sudija Republike Srpske je stručna organizacija u kojoj se dobrovoljno i po slobodnom pristupu udružuju sudije sa teritorije Republike Srpske, radi ostavarivanja zajedničkog interesa i unapređivanja pravne struke i nauke.
Udruženje je dobrovoljna, strukovna, samostalna, neprofitabilna i nestranačka organizacija.
Pridržavajući se Ustava, Zakona i Statuta u ostvarivanju svojih ciljeva Udruženje se angažuje na djelatnostima usmjerenim ka unapređivanju sudijske struke, razvijanju moralnih vrijednosti članova Udruženja, razvijanju saradnje sa sličnim i drugim udruženjima i organizacijama u Republici Srpskoj i Federacije Bosne i Hercegovine i udruženjima i organizacljama drugih država, kao i na organizovanju aktivnosti usmjerenih na zaštitu ljudskih prava.

Kontakt:
Adresa: Ulica Vladike Platona br. 2, 78000 Banja Luka
Tel: +387 51 300 646; Fax:+387 51 300 646; e-mail: us.rs@pravosudje.ba
Web: www.udruzenjesudijars.org
Predsjednik UO: Milenko Milekić

Udruženje sudija u Bosni i Hercegovini
Kontakt:
Adresa: Ul. Kraljice Jelene 88, Sarajevo
Tel: +387 33 707446; Fax: +387 033 707321; e-mail: us.bih@pravosudje.ba; dejan.vilotic@tuzilastvobih.gov.ba
Web: www.usbih.ba
Upravni odbor: Milan Tegeltija, Goran Salihović, Gordana Buntić, Mersida Bilobrk, Ljiljana Lalović, Zuhdija Ćosić, Fikret Mujkić, Duško Ninković, Dević Mirjana, Duško Miloica, Jusičić Samir
Sekretar: Adnan Karić

Udruženje sudija/sudaca u FBiH
Osnovni programski ciljevi Udruženja su:
- zalaganje za dosljednu primjenu Ustava i zakona i jačanje pravne države
- afirmacija ljudskih prava u skladu sa najvišim međunarodnim standardima
- zalaganje za efikasno funkcionisanje pravosuđa i pravnog sistema uopće, davanje prijedloga nadležnim organima u pitanjima bitnim za funkcionisanje pravosuđa
- davanje mišljenja o nacrtima zakona na traženje nadležnih organa ili na vlastitu incijativu
- stručno usavršavanje sudija
- saradnja sa udruženjima sudija na državnom i međunarodnom nivou
- razvijanje odnosa u slučaju neosnovanog pozivanja sudija na odgovornost u vezi sa obavljanjem sudijske funkcije

Kontakt:
Adresa: Valtera Perića 15, 71000 Sarajevo, BiH
Kancelarija udruženja (Br. 203)
Tel/Fax: + 387 33 668 035; e-mail: usfbih@bih.net.ba
Web: www.usfbih.ba
Kontakt osoba: Denis Bilajac, sekretar Udruženja; GSM: + 387 61 478 358

Udruženje tužilaca u Republici Srpskoj

Kontakt:
e-mail: udruzenje.tuzilacars@gmail.com
Kontakt osoba: Živana Bajić

Udruženje tužilaca/udruga tužitelja u Federaciji BiH

Kontakt:
e-mail: tuzdi@bih.net.ba
Predsjednica: Hajrija Hadžiomerović Muftić
Kontakt osoba: Edina Pirija, sekretar

Udruženje žena sudija u Bosni i Hercegovini
Udruženje je osnovano 05.11.2009.godine sa misijom:
- Efikasniji rad pravosuđa
- Afirmacija zakona u vezi sa zaštitom ljudskih prava i zabrana diskriminacije
- Profesionalno usavršavanje sudija i razmjena iskustava na domaćem i međunarodnom prostoru
- Povećan broj članstva u Udruženju iz svih sudova u BiH (ravnopravnost oba spola na pozicijama sudija)
Udruženje žena sudija u BiH je nevladina, neprofitabilna organizacija i predstavlja dio sistema istih takvih nevladinih organizacija širom svijeta. Svjetska organizacija, International Association of Women Judges (IAWJ), je takoder organizovana kao NGO i predstavlja.

Kontakt:
Adresa: Šenoina 1. Sarajevo
Tel: +387 33 567 812; Faks: +387 33 567 802; e-mail: info@uzsbih.ba ; adisa.zahiragic@pravosudje.ba
Web: www.uzsbih.ba
Predsjednica UŽSuBiH, Adisa Zahiragić

VSTV BiH - Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine
Osiguravanjem nezavisnog, nepristranog i profesionalnog pravosuđa u BiH, VSTV BiH omogućava jednak pristup pravdi i jednakost svih građana pred zakonom.
VSTV BiH kontinuirano doprinosi učvršćivanju vladavine prava u BiH.
Strateškim planom VSTV-a BiH definirana su četiri ključna načela na kojima se zasniva funkcionalno pravosuđe: efikasnost, kvalitet, odgovornost i nezavisnost.
Na potrebu daljeg jačanja i održavanja nezavisnosti, odgovornosti, efikasnosti, profesionalnosti i usklađenosti pravosudnog sistema, koji osigurava vladavinu prava u BiH, ukazuje i Strategija za reformu sektora pravde u BiH.

Kontakt:
Adresa: Kraljice Jelene 88, 71000 Sarajevo, Bosna i Hercegovina
Centrala: +387 33 707 500; Telefaks: +387 33 707 550; e-mail: vstvbih@pravosudje.ba
Web: http://vstv.pravosudje.ba
Predsjednik VSTV BiH: Milan Tegeltija

Udruženje stručnih saradnika i savjetnika u sudovima i tužilaštvima u BiH
Udruženje stručnih saradnika i savjetnika u sudovima i tužilaštvima u Bosni i Hercegovini je strukovna, nevladina organizacija, koja se zalaže za uspostavu stručnog, nepristrasnog, efikasnog i odgovornog pravosuđa. Udruženje je osnovano dana 09.05.2008. godine u Sarajevu i upisano je u Registar Udruženja Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine.
Osnovne vrijednosti su poštivanje ustava i zakona, profesionalizam i integritet profesije, etičnost, pravednost, odgovornost, nezavisnost, nepristrasnost, afirmacija standarda zaštite ljudskih prava i sloboda i poštivanje dostojanstva ličnosti, efikasnost i ekonomičnost, te kontinuirano stručno usavršavanje. Ove vrijednosti određuju organizacionu kulturu i prioritete Udruženja.

Kontakt:
Adresa: Općinski sud u Sarajevu, Ul. Šenoina br. 1, 71000 Sarajevo
Fax. 033/471-643; e-mail: ussbih@gmail.com
Web: http://ussbih.pravosudje.ba/
Upravni odbor: Nedim Ćosić, Siniša Lazarević, Damir Arnautović, Irma Blambić, Adi Isaković, Dino Muslić, Adis Mehić, Jasmina Omićević, Ivana Mott
Kontakt osoba: Edin Šaćirević

Okružni sud Banjaluka
Okružni sud u Banjaluci, po području koje pokriva svojom nadležnošću kao i po broju stanovnika, spada među najveće pravosudne institucije u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini. Okružni sud u Banjaluci obuhvata područje sedam osnovnih sudova i to :
Osnovni sud u Banjaluci, Osnovni sud u Gradišci,Osnovni sud u Kotor varošu, Osnovni sud u Prijedoru, Osnovni sud u Prnjavoru, Osnovni sud u Novom Gradu i Osnovni sud u Mrkonjić Gradu. Na području Okružnog suda u Banja Luci su teritorije 21 opštine i to: Banja Luka i Laktaši (Osnovni sud u Banjaluci); Gradiška, Srbac (Osnovni sud u Gradišci); Kotor Varoš, Čelinac i Kneževo (Osnovni sud u Kotor Varošu); Mrkonjić Grad, Šipovo, Jezero, Istočni Drvar, Drinić, Kupres u Republici Srpskoj, Ribnik (Osnovni sud u Mrkonjić Gradu); Novi Grad, Kostajnica, Krupa na Uni (Osnovni sud u Novom Gradu); Prijedor, Oštra Luka, Kozarska Dubica (Osnovni sud u Prijedoru) i Prnjavor(Osnovni sud u Prnjavoru).
U Okružnom sudu u Banjaluci postoje četiri odjeljenja i to: Krivično-prekršajno odjeljenje, Posebno odjeljenje za suzbijanje organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala, Građansko odjeljenje i Upravno odjeljenje.
Po sistematizaciju u sudu je predviđeno da funkciju obavlja 30 redovnih i 4 dodatne sudije.

Kontakt:
Adresa: Ulica kralja Petra I Karađorđevića 12, 78000 Banjaluka, Republika Srpska, Bosna i Hercegovina
Tel: +387 51 211 594 / 211 598 / 211 630 / 211 582 / 211 672; Fax: +387 51 220 721
e-mail: jelena.popovic@pravosudje.ba
Saradnik/portparol Okružnog suda u Banjaluci i Službenik za odnose sa javnošću: Jelena Popović
Predsjednik Okružnog suda u Banjaluci: Milorad Novković

Kešimir Zubak – Advokat
Krešimir Zubak (Doboj, 25. siječnja 1947.), hrvatski bosanskohercegovački političar, prvi predsjednik Federacije BiH i prvi hrvatski član Predsjedništva BiH. Prije rata bio je zamjenik javnog tužitelja, a potom predsjednik Okružnog suda u Doboju. Od 1980. do 1984. bio je doministar pravosuđa u SR BiH, a nakon toga predsjednik Višeg suda u Doboju do 1992...... ...Sudjelovao je u Daytonskim pregovorima 1995., a Daytonski mirovni sporazum potpisao je u prosincu 1995. Iduće godine je izabran za prvog hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Predsjednik FBiH prestao je biti 1997........ Zubak je 2013. postao član stručnog tima pod pokroviteljstvom Američkog veleposlanstva za izmjenu Ustava FBiH što je inicirao američki veleposlanik Patrick Moon..
Kontakt: e-mail: drazenzubak@yahoo.com

Mreža pravde
Mreža pravde u Bosni i Hercegovini je neformalna mreža 64 ne-vladine organizacije koja djeluje u oblasti vladavine prava i zaštite ljudskih prava u cilju podrške efikasnosti, neovisnosti i odgovornosti pravosudnog sistema Bosne i Hercegovine, kao i kvalitetnog informiranja, obrazovanja i zastupanja interesa građanki i građana u sektoru pravde.
Mreža pravde je osnovana 22.01.2010. godine i njene članice, uključujući i profesionalna udruženja u sektoru pravde koja zajednički sa drugim ne-vladinim organizacijama, udružuju snage i provode aktivnosti unutar četri strateške oblasti:
- Ljudska prava i pravna sigurnost građana;
- Pristup pravdi;
- Saradnja Mreže sa institucijama vlasti;
- Razvoj odnosa i kapaciteta unutar Mreže.

Kroz djelovanje unutar četri oblasti, članice Mreže pravde nastoje ostvariti sljedeće pojedinačne ciljeve:
- uspostava učinkovitih institucionalnih mehanizama za učešće organizacija civilnog društva u kreiranju javnih politika u sektoru pravde u bih;
- pružanje tehničke i logističke podrške inicijativama članica mreže pravde bih u skladu sa misijom i vizijom mreže pravde bih
- uspostava resursnog centra mreže pravde bih sa fokusom na podizanjem kapaciteta članica mreže pravde BiH
Misija
Mreža pravde u Bosni i Hercegovini je mreža organizacija civilnog društva koja kroz dijalog, saradnju i partnersko djelovanje sa svim dionicima u sektoru pravde radi na informisanju, obrazovanju i zagovaranju interesa građanki i građana.
Vizija
Vladavina zakona u funkciji izgradnje pravednog društva u Bosni i Hercegovini.
Kontakt:
Adresa: e-mail: sm@hrc.unsa.ba
Kontakt osoba: Saša Madacki

ACIPS
Asocijacija Alumni Centra za interdisciplinarne postdiplomske studije (ACIPS) je nevladino udruženje eksperata u području evropskih integracijskih procesa, demokracije, ljudskih prava, upravljanja državom, humanitarnih poslova, studija roda i religijskih studija.
Asocijacija je osnovana u februaru 2003. godine, kao rezultat aktivnosti Centra za interdisciplinarne postdiplomske studije Univerziteta u Sarajevu. ACIPS je proizvod težnje da se na jednom mjestu okupi intelektualni i liderski potencijal magistara ove obrazovne institucije. Članovi i članice organizacije aktivni su u vladinom i nevladinom sektoru, civilnom društvu i međunarodnim organizacijama u BiH i regionu. Zahvaljujući, između ostalog, i širokoj geografskoj rasprostranjenosti svog članstva, ACIPS uspješno sprovodi i koordinira niz lokalnih i međunarodnih projekata.
Jedan od glavnih ciljeva organizacije jeste promocija njenih članova, ali i ostalih vizionara koji dijele vrijednosti ACIPS-a, kao i stvaranje prilika za njihovo učešće i ostvarenje snažnijeg utjecaja u procesima donošenja odluka. Primarni interes organizacije jeste buđenje i razvijanje javne svijesti o ključnim temama u društvu i sprovođenje istraživačkih i političkih studija. Osim direktnog angažmana u kreiranju i istraživanju politika, ACIPS također održava redovnu komunikaciju sa političarima, građanima BiH, predstavnicima NVO sektora i medija.
Djelovanje ACIPS-a je neraskidivo vezano za razvoj bosanskohercegovačkog društva. ACIPS-ovi napori usmjereni su ka koherentnom društvu evropskog profila, kreiranom po održivom i sveobuhvatnom obrascu društvenih odnosa, očekivanja, vrijednosti i običaja, kao podrška ostvarenju krovnih razvojnih ciljeva. ACIPS se stoga obavezuje na punu predanost evropskim vrijednostima, uz njihovu direktnu i indirektnu promociju u bh. društvu, sa ciljem izgradnje bosanskohercegovačkog društvenog kapitala za buduće razvijeno i održivo društvo.

Naša misija
Jedan od glavnih ciljeva organizacije je promocija mladih obrazovanih ljudi u društvu, kao i stvaranje prilika za njihovo učešće i utjecaj na procese donošenja odluka. Primarni interes organizacije je podizanje javne svijesti o ključnim temama u društvu i sprovođenje istraživačkih i političkih studija.

Dugoročni strateški ciljevi ACIPS-a od njegovog utemeljenja su:
Identificirati najrelevantnija pitanja u procesima evropskih integracija i izazove sa kojima se danas BiH suočava;
Ostvariti visok standard nezavisnog istraživanja politika, primjenjivog u kontekstu BiH;
Širiti rezultate istraživanja politika i proistekle stavove relevantnim interesnim stranama i široj javnosti, kao i zagovaranje implementacije ovih rezultata;
Ostvarivanje dijaloga i saradnje sa drugim institucijama za istraživanje politika, vladama i organizacijama civilnog društva u BiH i širem regionu.

Kontakt:
Adresa: (Kampus Univerziteta, plava zgrada) Zmaja od Bosne 8, 71000 Sarajevo
Tel/Fax: +387 33 205 383; e-mail: anes@acips.ba ili acips@acips.ba
Web: www.acips.ba

Transparency International Banjaluka

NAŠA VIZIJA
Bosna i Hercegovina sa razinom korupcije približnom zemljama Evropske Unije, reformskim liderom u Jugoistočnoj Evropi, suzbijenog siromaštva, na naprednoj stepenici održivog ekonomskog razvoja, privlačnoj za strana ulaganja.

NAŠA MISIJA
Stvaranje uslova i pomoć u realizaciji promjena koje dovode do ispunjenja vizije

Kontakt:
Adresa: Gajeva 2, 78000 Banja Luka
Tel: +387 51 216 928 / 224 520 / 224 521; Tel/Fax: +387 51 216 369;
e-mail: info@ti-bih.org ili i.korajlic@ti-bih.org
Ispostava Sarajevo: Franje Račkog 2, 71000 Sarajevo; Tel/Fax: +387 33 220 049
Web: http://ti-bih.org
V.D. Izvršnog direktora: Lejla Ibranović, libranovic@ti-bih.org

Vaša prava BiH
Udruženje Vaša prava BiH sa sjedištem u Sarajevu je vodeća nevladina i neprofitna organizacija koja pruža pomoć korisnicima na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine u svim pitanjima građanskog prava i ljudskih sloboda. Udruženje Vaša prava BiH se zalaže za slobodu i ljudsko dostojanstvo. Ovo opredjeljenje se ogleda u pružanju besplatne pravne pomoći i zastupanju interesa korisnika.
Udruženje Vaša prava Bosne i Hercegovine je lokalna, nevladina i neprofitna organizacija sa sjedištem u Sarajevu, Bosna i Hercegovina. Prvobitno je osnovano 1996. godine kao Mreža centara informativne i pravne pomoći pod pokroviteljstvom Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR), čiji je mandat da osigura bezbjedan, zakonit i dostojanstven povratak izbjeglica i raseljenih lica njihovim predratnim domovima. Projekat su implementirale četiri međunarodne i domaće nevladine organizacije do decembra 2003. kada je Mreža postala domaća nevladina organizacija “Vaša prava” – Mreža pravne pomoći koja je inkorporirala rad, mandat i ciljeve prethodne Mreže centara informativne i pravne pomoći financirane od strane UNHCR-a.

Glavni ciljevi Vaših prava BiH su:
- zaštita i efikasno ostvarivanje pojedinačnih prava korisnika usluga putem pružanja besplatne pravne pomoći, čime se omogućuje ravnopravan pristup pravdi bez diskriminacije po bilo kom osnovu;
- informisanje i edukacija o zakonskim regulativama, pravima i obavezama korisnika usluga;
- doprinos jačanju zakonitosti, vladavini prava i razvoju civilnog društva;
- pružanje besplatne pravne pomoći, davanje informacija o pravima i obavezama korisnika usluga, pravnih savjeta, sastavljanje raznih podnesaka, zastupanje korisnika usluga u postupcima pred sudovima, državnim institucijama, organima i tijelima u skladu sa relevantnim zakonima i međunarodnim instrumentima zaštite ljudskih prava, pružanjem drugih oblika pravne pomoći u cilju zaštite prava i interesa korisnika usluga;
- zagovaranje i podizanje svijesti o pitanjima ljudskih prava i civilnog društva;
- izdavanje informativno pravnog magazina, brošura, postera, letaka, afiša, ažuriranje web stranice, radi ostvarivanja ciljeva Udruženja;
- organizovanje i održavanje seminara, okruglih stolova, stručnih tribina, sesija i drugih informativnih kampanja;
- saradnja sa istim ili sličnim udruženjima, asocijacijama i drugim organima i organizacijama u zemlji i inozemstvu.

Kontakt:
Adresa: Safeta Hadžića 66 A, Sarajevo
Tel. +387 33 789 105; e-mail sarajevo@vasaprava.org;
Direktor: Emir Prcanović – emirp@vasaprava.org
FIETSREPARATIE - BikeMario - Nijmegen - www.bikemario.nl
FIETSREPARATIE - BikeMario - Nijmegen - www.bikemario.nl

ADI - Asocijacija za demokratske inicijative
Asocijacija za demokratske inicijative je nevladina organizacija sa sjedištem u Sarajevu (Zmaja od Bosne 8). Osnovni zadatak ADI-ja je unapređenje vladavine prava, promocija zaštite ljudskih prava, EU integracija u Bosni i Hercegovini kroz jačanje praksi participativne demokratije i iniciranje parterstava između civilnog društva, državnih institucija i privatnog sektora. ADI ostvaruje svoje ciljeve kroz pripremu analiza javnih politika, implementaciju projekata i kampanja javnog zagovaranja, i održavanje edukacionih treninga. Jedan od posebnih ciljeva ADI-ja je podrška organizacijama civilnog društva u izgradnji njihovih institucionalnih kapaciteta i promocije njihove uloge u društvu. ADI je implementirao veliki broj projekata u navedenim oblastima, o kojima možete više saznati u iznorniku Projekti, a djelovao je i kao Sekretarijat Balkanske mreže za ljudska prava (Balkan Human Rights Network) koja je okupljala 44 nevladine organizacije s Balkana, te je inicirao kreiranje Mreže pravde u BiH koja danas okuplja 64 nevladine organizacija iz BiH koje djeluju u sektoru pravde, te je dvije godine koordinirao rad ove Mreže. ADI je i jedna od 5 nevladinih organizacija koja je potpisala Memorandum o uspostavljanju mehanizama za praćenje i ocjenu provođenja Strategije za reformu sektora pravde u Bosni i Hercegovini sa Ministarstvom pravde u BiH, kao predstavnika sektora pravosuđa BiH, a na osnovu kojeg prati provedbu mjera i aktivnosti unutar stuba 1 – pravosuđe – pomenute Strategije.

Kontakt:
Adresa: Zmaja od Bosne 8 (Kampus Univerziteta u Sarajevu), 71 000 Sarajevo, Bosna i Hercegovina
Tel: +387 33 262 415; Fax: +387 33 262 416; e-mail: snjezana@adi.org.ba , bozana@adi.org.ba , ada.hamidovic@adi.org.ba
Web: adi.org.ba
Kontakt osoba: Snježana Ivandić

AbaRoli - Ermin Sarajlija
Ermin.sarajlija@abaroli.org ili esarajlija@yahoo.com
Kontakt osoba: Ermin Sarajlija

CIN - Centar za istraživačko novinarstvo
Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva je jedinstvena organizacija u Bosni i Hercegovini, prva takva osnovana na Balkanu. Bavi se istraživačkim novinarstvom s ciljem da pruži provjerene i istinite informacije, bazirane na činjenicama i dokazima, koje će građanima pomoći da bolje razumiju događaje.
U fokusu našeg rada su organizirani kriminal i korupcija koji negativno utiču na život stanovnika BiH. Radimo na istraživačkim projektima i pričama koje obuhvataju sve društvene sfere: obrazovanje, sport, zdravstvo, zapošljavanje, politiku, šverc droga i duhana, falsificiranje lijekova i dokumenata, finansijske prevare i druge.
CIN je osnovan 2004. godine uz pomoć granta USAID-a i uz tehničku pomoć i podršku Novinarske škole Univerziteta u New Yorku i Journalism Development Group-a. Danas je to moderna, samostalna i nezavisna novinska agencija čiji istraživački rad preuzimaju lokalni i regionalni, printani i elektronski mediji. CIN-ove priče objavljuju i vodeći web portali u BiH i inostranstvu, a broj posjetilaca na www.cin.ba je u stalnom porastu. Naš rad je svim medijima dostupan besplatno i mogu ga preuzimati uz navođenje izvora.
CIN je uspostavio saradnju sa brojnim uglednim medijima u svijetu, pa su naš rad preuzimali ili se pozivali na njega listovi Guardian, Time, Der Spiegel, Washington Post, radio i televizijske stanice ZDF, BBC, Deutsche Welle i brojni drugi. Naše priče redovno preuzimaju utjecajni mediji iz Srbije, Hrvatske i Crne Gore, a Radio Slobodna Evropa/TV Liberty ih distribuira kroz svoju mrežu radio stanica u zemlji i regionu. Između ostalih, sarađujemo sa vodećom organizacijom istraživačkih novinara u svijetu – International Consortium of Investigative Journalists.
Dio smo međunarodne mreže Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) koja okuplja nezavisne istraživačke novinare i organizacije iz Jugoistočne Evrope i Centralne Azije.
CIN ima resurse za snimanje dokumentarnih filmova i video materijala koji prate priče i objavljuju se na javnim servisima i drugim tv stanicama u BiH.
Naš tim trenutno broji 18 ljudi, iz cijele BiH, sa iskustvom rada u različitim medijima. Dva međunarodna urednika savjetuju lokalne urednike u CIN-u, rade na usavršavanju lokalnog osoblja i osiguravaju poštivanje visokih međunarodnih standarda.

Kontakt:
Adresa: Dolina 11, 71 000 Sarajevo, Bosna i Hercegovina
Tel: +387 33 560 040 / 267 535 / 33 267 525; Fax: +387 33 560 045: e-mail: info@cin.ba
Web: www.cin.ba
Direktor : Leila Bičakčić, leila@cin.ba

Zlatan Begić
Prof.dr. Zlatan Begić, radi na Pravnom fakultetu Univerziteta u Tuzli. Takođe bio i član Ekspertna grupe Američke ambasade za izradu Preporuka za promjene Ustava FBiH.
Kontakt: e-mail: zlatan.begic@gmail.com

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK)

Misija: Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) pomaže post-jugoslovenskim društvima da uspostave vladavinu prava i prihvate nasljeđe masovnog kršenja ljudskih prava, kako bi se utvrdila krivična odgovornost za počinioce, zadovoljila pravda i onemogućilo ponavljanje zločina. To je afirmacija vrijednosti otvorenog građanskog društva, sa jasno definiranim prioritetima u pogledu promoviranja, zaštite ljudskih prava, i uključivanja mladih u društveno-političke procese kroz mirovni aktivizam.

Program tranzicione pravde UDIK spovodi kroz programske jedinice:
1. Dokumentovanje
2. Pravda i reforma institucija
3. Memorijalizacija

Vizija: Naša vizija je Bosna i Hercegovina kao pravedno, otvoreno društvo aktivnih građana i građanki kroz poštivanje ljudskih prava sa državom koja služi javnom interesu.

Kontakt:
Adresa: Grbavička 51, 71000 Sarajevo (Matični ured Sarajevo)
Islahijet 3, 76120 Brčko (Ured u Brčko distriktu BiH)
Tel: 033 978 600, Fax: 033 978 605
email: official.udik@outlook.com, ffficial.udik.brcko@outlook.com
Web: www.udik.org, www.udik-brcko.org
Kontakt osoba: Edvin Kanka Ćudić, koordinator UDIK-a

 
 

  KONTAKTI    
  Forum građana Tuzle
.................................................................................................
ul. Hadži Bakirbega Tuzlića br.1, 75000 Tuzla,
Bosna i Hercegovina
Email: forum_tz@bih.net.ba
Tel:
+387(0)35 258 075
Fax:
+387 35 258 079
www.forumtz.org
  Helsinški odbor za ljudska prava u RS
.................................................................................................
ul. Račanska 31 Bijeljina, 76300, P.O. Box 126,
Bosna i Hercegovina
Email: helcomm@teol.net
Tel:
+387(0)55 419 274
Fax:
+387(0)55 210 851
www.helcommrs.org